Proč cvičit Agility?

Agility s kavkazským psem? To je často s údivem kladená otázka.

Co vlastně znamená samotné slovo Agility? Vezměme si na pomoc anglicko-český slovník a dozvíme se: agility - hbitost, obratnost, pohyblivost. Odtud tedy název známé, krásné a velmi oblíbené kynologické sportovní aktivity. Není však Agility jako Agility. "Kavkazí" Agility CCOC je jiné, než na jaké jsou kynologové běžně zvyklí. Je přizpůsobené plemeni, zohledněna je nejen jeho velikost a mohutnost, ale i charakterová svéráznost.

Mnozí jsou překvapeni, že kavkazský pastevecký pes nemusí být jen líně se pohybující medvídek, neb takových znají, především z výstav, mnoho. Byly doby, kdy býval téměř každý kavkazský pes dobře pohyblivou, pracovitou "šelmou". Několik takových nám jich ještě zůstalo. Půjde-li však vývoj v plemeni nastalým módním směrem, zanedlouho bude patřit "pracovní" KAO na seznam téměř vyhynulých druhů.

Výbornou pohyblivost a ochotu ke svižnému "hýbání se" je nutno vnímat jako naprostý základ kvalitního výkonu. Naštěstí po celém světě žijí ještě chovatelé, kteří dokázali nepodlehnout novodobým směrům a usilují o zachování plné použitelnosti těchto úžasných strážních psů, chtějí je nadále akční a tedy i bezproblémově se hýbající. Toho nedocílíme pouhým zjišťováním přítomnosti či absence dysplazie kyčelních a loketních kloubů a následné chovatelské práce s těmito výsledky, musíme se snažit více.

Agility CCOC (s požadavky, přizpůsobenými schopnostem plemene) snaze o zachování výborné pohyblivosti napomáhá. Vyzdvihuje a oceňuje jedince, kteří ještě dnes dokáží rychle a svižně běhat, skákat, šplhat, přelézat - a co víc, ono je to dokonce i viditelně baví! Prospívá to nejen jim, ale i druhému z partnerské dvojice. Jak známo, pán i pes tréninkem utužují vztah, posilují kondici, upevňují své zdraví.

Jste-li shodného názoru, připojte se k nám a přijďte si, hezky "kavkazsky", zaběhat na našich klubových (tzv. Liščích) dnech. Bude nám potěšením.© 2013 Všechna práva vyhrazena. Tvorba stránek pro chovatele

Doprovodná informace ke všem fotografiím na těchto webových stránkách:
Kupírování uší je v ČR zakázáno zákony č. 246/1992 Sb. a č. 77/2004 Sb..

Tvorba stranek pro chovatele psu moonbarks studio