Proč cvičit obranu?

 

Často se setkáváme s takovouto otázkou. V mnoha článcích o plemeni se dočtete, že cvičit obranu je zbytečné, neb tito psi mají přirozenou schopnost bránit své území a svého pána geneticky zakódovanou. A někteří autoři dokonce varují před takovým výcvikem, označují ho dokonce za krajně nevhodný. V CCOC se s takovými názory neztotožňujeme (mluvíme-li o odborně vedeném tréninku, postaveném na základě našimi cvičiteli speciálně vypracované metodiky pro toto plemeno).

Dnešní světový módní trend směřuje k posunutí kavkazského pasteveckého psa z role psa pracovního, ochranářského, do role psa ryze společenského. Z pracovních, výborně pohyblivých a akčních zvířat je snaha mnohých jít cestou vytváření obecně přátelských, klidných psů. A maximálně líbivých - přehnaně masivních "medvídků". O důvodu tohoto počínání jistě netřeba hovořit.

To první ničí neoddiskutovatelně to, proč plemeno vzniklo, a proč bylo až dosud považováno mnohými kynologickými odborníky, oprávněně, za bezkonkurenční ochranářskou jedničku. To druhé ohrožuje jeho zdraví.

Dnešní nákup kavkazského pasteveckého psa se už nemusí automaticky rovnat nákupu hlídače, jak tomu bylo dříve. Mnozí psi již vůbec nehlídají. Na pozemku má pak majitel psa, odstrašujícího pouze vzhledem. Takových jiných plemen je však spousta kolem nás, pro takový účel netřeba volit právě kavkazského psa.

V CCOC nejsme rozhodně zastánci tohoto prudce narůstajícího trendu - velmi důsledně dbáme na zachování povahy tradiční. Chceme, aby nový majitel měl co největší jistotu, jaká je vůbec možná, že získal štěně pravého kavkazského psa, budoucího ochránce sebe, svých blízkých, svého majetku. To je maximum toho, co může učinit CCOC pro majitele hned na začátku. Dále se už musí přičinit sám majitel: správným přístupem, citlivou výchovou - a nejlépe i tréninkem, zdůrazňujeme! odborně vedeným. V tomto mu nabízí CCOC "pomocnou ruku".

Správným tréninkem získává Váš pes schopnost rozlišování, vybuduje si správný náhled na řešení nejrůznějších situací, získá zkušenosti. Dovede se pak v nastalém dění orientovat, naučí se "pracovat" sám se sebou, ovládne své impulzivní založení a najde správné řešení případného problému - toto ho naučí jeho majitel v kvalitně vedeném a opakovaném tréninku. Stane se tak spolehlivým ochráncem svých lidí za všech situací, avšak zároveň stejně tak i dobře zvladatelným psem.

Souhry obojího bez tréninku (výcviku) nedosáhnete.

 

Eva Červená, 2013

 © 2013 Všechna práva vyhrazena. Tvorba stránek pro chovatele

Doprovodná informace ke všem fotografiím na těchto webových stránkách:
Kupírování uší je v ČR zakázáno zákony č. 246/1992 Sb. a č. 77/2004 Sb..

Tvorba stranek pro chovatele psu moonbarks studio